Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

İnciraltı Tarih Cemiyeti | 23 Mayıs 2018

Üste git

Üste

Vatan gemisinde Nazım Hikmet olmak

Vatan gemisinde Nazım Hikmet olmak

 

‘Memleketimi seviyorum:
Çınarlarında kolan vurdum, hapisanelerinde yattım.
Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı
memleketimin şarkıları ve tütünü gibi.

Memleketim:
Bedreddin, Sinan, Yunus Emre ve Sakarya,
kurşun kubbeler ve fabrika bacaları
benim o kendi kendinden bile gizleyerek
sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir.’

Bu memleket dolu mısralar İstiklal Destanımızı yazan Nazım Hikmet’e ait. Şimdi öyle bir Nazım Hikmet,tezahür edelim ki 25 Temmuz 1951 de dönemin bakanlar kurulu tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan ama ‘Türklük’ünü asla tartışma konusu etmeyen.Nazım Hikmeti kominst,enternasyonalist tanımlarına hapsetmeyerek o ulusalcı,büyük şaire Kemalist ve ulusal devrimci kimliklerini de eklemezsek,şiirine mücadelesine haksızlık yapmış oluruz.Bir vatansever olduğu için,sürgünde vatansever olmaya devam ettiği için ’Vatan Haini’ şiirinde ‘Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala’ dedi.

Vatanperver Türk şairi Nazım Hikmet Vala Nureddin ile Milli Mücadele’ye katılmak üzere ailesinden habersiz Anadolu’ya geçmişti. Milli Mücadele içinde mecliste, cephede bir görevleri yoktu belki ama Bolu’ya öğretmen olarak atanmışlardı. Cephede savaşarak göğsüne takamadığı İstiklal Madalyası’nı Türk milletinin bu büyük bağımsızlık savaşını destanlaştırarak Kartallı Kazımla Kanbur Kerimle taktı Nazım Hikmet. Nazım, Kemalist Devrimi kavrayan bir bilimsel sosyalist idi.1938 yılında Harp Okulu Komutanlığı Askeri Mahkemesi Davası’nda hakim karşısında şunları söylemişti Nazım Hikmet:

Hapishanede 67 gündür haksız yere ve delili olmayan ağır bir ithamla yatmanın azabı içindeyim. Ben Cumhuriyetin, Mustafa Kemal’in Türkiye’ye getirdiklerinin ne büyük hizmetler olduğunun idraki içindeyim. Komünist olmam, Mustafa Kemal Paşaya saygı duymama, Anayasa’daki altı umdeye sahip çıkmama mani değildir ve neşriyatım bunun delilidir. [1]

Emperyalizme, gericiliğe karşı hayatının sonuna kadar emekçiliği ile savaşan Nazım Hikmet hayatını operetler yazarak çeviriler yaparak, film stüdyolarında çalışarak ve şiirleriyle kazandı. Hapishanede de durmadı. Dokumacılık yaparak gelirini ailesi ve arkadaşlarıyla eşit miktarda paylaştı. Üreten bir Türkiye için emekçilerle aynı kaderi paylaşan bir aydındı.

Aramızdan ayrılışının 54. Yılında, eserleri ve mücadelesi ile sonsuzluğa ulaşan Nazım Hikmet’i biz de özlemle ve mücadelemizle anıyoruz. Milletimizin bölünmezliği için her daim sürdüreceğimiz mücadelemizde son sözü büyük ustaya bırakıyoruz: Halkları mahvetmek kabil değildir. Teşekkül eden bir millet, yaşayan bir millet ölmez. Türk Milleti de böyle. Türk Milleti denilen bir millet, Türkiye Halkı denilen bir halk. Bu halkın yok olması imkansızdır.[2]

[1] http://nazimhikmetran.biz/dava_38_harp.html

[2] http://www.hamlegazetesi.com.tr/vatan-haini-nazim-hikmetten-alinti/