Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

İnciraltı Tarih Cemiyeti | 21 Mayıs 2019

Üste git

Üste

“Keşke Yunan galip gelseydi” diyen Kadir Mısırlıoğlu’nun kitapları toplatıldı

“Keşke Yunan galip gelseydi” diyen Kadir Mısırlıoğlu’nun kitapları toplatıldı

Çorum Belediyesi tarafından okullarda açılacak Z- kütüphaneler için ildeki bazı okullara kitap listesi çıkarılarak gönderildi. Gönderilen kitaplar arasında Yavuz Bahadıroğlu’nın ‘Kemalist Yalanlar’, ‘Sunguroğlu II’, ‘Zikir Fikir Şükür’, ‘Can’ın Hatıra Defteri’ ile Kadir Mısıroğlu’nun ‘Yunan Mezalimi’, ‘Lozan Zafer Mi? Hezimet mi?’ adlı kitaplarının da yer aldığı öne sürüldü. Ayrıca bu isimlerin kitapları dışında farklı yazarlara ait ‘Başörtümle Çok Mutluyum’, ‘ Temel Dini Bilgiler Rehberim- İbadet’, ‘Sahabelerle Değerler Eğitimi’, ‘ Minik Mümin’, ‘ Benim Haccım’ isimli çocuk kitaplarının okullara gönderildiği belirtildi.

Bahadıroğlu ve Mısıroğlu’nun kitaplarının okullarda dağıtıldığı iddiası tepkilere neden oldu. Çünkü bu yazarlar geçen yıl katıldıkları bir televizyon programında Atatürk’e hakaret etmiş ve savcılık tarafından “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” ile “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlarından başlatılan soruşturmada ifade vermişlerdi. Bu isimlerin kitaplarının eğitim kurumlarında yer almasına Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, tepki göstererek kitapların toplatılması gerektiğini söyledi.

KİTAPLAR TOPLATILIYOR

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili tepkilerin ardından açıklamada bulundu. Kitapların toplatıldığı bilgisini veren yetkilinin açıklamaları şöyle:

“Çorum Belediyesi Z-Kütüphaneler kuruyor. Belediye bir firma ile ihale yapmış, dağıtım şirketine bir kitap listesi verilmiş. Şirket listelerde olan bazı kitapları bulamamış. Bunun üzerine dağıtıcı firma listeyi tamamlamak için belediyenin listesinde olmayan kitapları okullara dağıtmış. 16 liseye dağıtılmış. Ancak bu kitaplar toplatılıyor.”

Kaynak: Hürriyet