Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

İnciraltı Tarih Cemiyeti | 22 Eylül 2018

Üste git

Üste

Hipokrat’ın araştırmalarını içeren bin 500 yıllık el yazması bulundu

Hipokrat’ın araştırmalarını içeren bin 500 yıllık el yazması bulundu

Sina yarımadasının güney ucunda, Sina Dağı’nın eteklerinde yer alan Azize Katerina Manastırı, dünyanın en eski Hıristiyan manastırlarından biri olma özelliğini taşıyor. Bu görkemli yapıda gerçekleştirilen son restorasyon çalışmaları sırasında, ünlü Yunan Hekim Hipokrat’ın bir araştırmasından elde edilmiş tıbbi bir reçete içeren 1.500 yıllık el yazması ortaya çıkarıldı.

Arkeofili’nin haberine göre; keşif, Mısır Eski Eserler Bakanı Dr. Khaled El-Enany’nin Yunanistan Telekomünikasyon Bakanı Nikos Pappas’ı ağırladığı bir tören esnasında basına duyuruldu. Keşişler tarafından gerçekleştirilen restorasyon ve belgeleme çalışmaları sırasında yeniden keşfedilen el yazması, yüzlerce yıl manastır kütüphanesinde saklı kalmıştı.

Mısır Eski Eserler Bakan Yardımcısı Muhammed Abdullatif, eserin Palmest olarak bilinen 5. yüzyıla ait tıbbi bir el yazması olduğunu söyledi.

Deri üzerine yazılmış olan el yazması eserin iki katmanı da deşifre edilebilir durumda. Deri üretiminin yüksek maliyeti nedeniyle, el yazması üzerine yazılan ilk metin, bir süre sonra ikinci bir metin katmanına yer açmak amacıyla kısmen silinmiş. MS 5. ve 6. yüzyıllara tarihlenmekte olan bu el yazması eserin içerisinde yer alan tıbbi metinlerin bir kısmının, ünlü Yunan hekim Hipokrat’ın bir araştırmasıyla ilgili olduğu görülüyor.

MÖ 460 ve 375 yılları arasında Antik Yunan’da, Kos adasında yaşamış olan Hipokrat, tarihteki en ünlü doktor ve geleneksel tıbbın babası olarak biliniyor. Kendisi ile ilgi birçok efsanenin bulunması sebebiyle yaşamı hakkında kesin bir bilgiye sahip olunmasa da, ismini taşıyan yaklaşık 60 tıbbi yazısı günümüze kaldı. Bununla birlikte, ünlü Hipokrat Yemini de dahil olmak üzere kendisine atfedilen birçok eserin onun tarafından yazılmadığı da tartışılmakta olan bir konu.

Etiketler