Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

İnciraltı Tarih Cemiyeti | 21 Mayıs 2019

Üste git

Üste

Yorum Yok

BÜYÜK AMERİKA HAYALİ GEÇMİŞTE KALDI

BÜYÜK AMERİKA HAYALİ GEÇMİŞTE KALDI

Fotoğraflar da ölür. Anı ölümsüzleştirmek için çekilen her kare, ‘o an a’ içkindir. O an çekilen fotoğraf, o an da kalır. O an a aittir. Biraz önce çekilen fotoğraftaki an, biraz sonraki an değildir. Misâl bir mahkûmun her geçen gün için duvara attığı bir çentik gibidir. Biten günün anısıdır atılan çentik. Ölen koşulların, mekânın ve zamanın kanıtıdır. Fotoğraf da öyle. Karedeki zaman, mekân ve koşullar ölmüştür artık. Geriye dönemezsiniz. Her baktığınızda belki iç geçirirsiniz…

Sözgelimi ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından #TürkAmerikanDostluğu etiketini kullanarak paylaştığı Nihat Erim fotoğrafı. Beyaz Saray’daki resmi devlet yemeğinde, dönemin Başbakanı Nihat Erim ve Başkan Richard Nixon’u aynı karede görüyoruz. Pek “zamansız” yapılan bu fotoğraf paylaşımı, içinde bulunduğumuz koşullar açısından oldukça manidar. ABD’nin mevcut koşullar karşısında, fotoğraf karesindeki ölü koşullara duyduğu özlemi kestirmek pek de güç değil..

.abd-ankara-elcilik-nihat-erim-foto

26 Mart 1971 – 22 Mayıs 1972 tarihleri arasında Başbakanlık görevini yürütür Nihat Erim. ABD’ye en yakın isimlerdendir. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilmesine kadar varacak ‘Balyoz Harekatı’ olarak bilinen uygulamaları başlatır. “Gerekirse demokrasilerin üzerine şal örtmeli” sözü nedeniyle Aziz Nesin tarafından kendisine “Şalcı Nihat” denilir. 1980 Amerikancı darbesinin köşe taşlarını döşer. Görevi boyunca toplumun ilerici kesimlerine yönelik yaptığı müdahale, ABD’yi sevindirir. Fotoğraftaki koşullar, ABD’nin istediği gibidir. Koşulların yaratıcısı da ABD’dir. Nitekim Beyaz Saray ziyaretinde de kırmızı halıyla karşılanır Erim…

AMERİKAN HAYALLERİ ÖLÜ FOTOĞRAFLARDA

14 Temmuz 2015’te Diyarbakır’da topladığı kongre ile “özerklik” ilan eden PKK/ HDP’nin, 24 Temmuz 2015’te Türk Ordusu tarafından hendeklere gömülmesi, yeni koşulların başlangıcıydı. PKK’yı Güneydoğu’da hendeklere gömen Türk Ordusu, Suriye’nin Kuzeyi’nde açılmak istenen Amerikan Koridoru’na, Fırat Kalkanı harekâtı ile cevap verdi. Kandil tarafından atanan Belediye Başkanları görevden alındı. PKK’dan temizlenen Doğu ve Güneydoğu’da halk Mehmetçikle kucaklaştı, fotoğraflar yüzümüzü gülümsetiyor. Üniversitelerde yükselen vatansever dalga, ABD ile cephede çarpışan Mehmetçiğe moral veriyor. Amerikancı teröre karşı Ordu, Polis ve Millet birlikteliği en büyük tokadı indiriyor. Taarruza geçen Milli Devlet programı karşısında, Küresel Karşı Devrim programı yeniliyor. Sahaya sürdüğü terör örgütleri, ABD’nin yıllardır “Ortadoğu” ve “ölüm coğrafyası” olarak adlandırdığı kadim coğrafyaya gömülüyor. ABD yeniliyor.

Türkiye’de hükümet seçeneğini ABD’nin belirlediği dönemler de geride kaldı. Bu dönemlerden geriye ABD’nin elinde kalan ise bir tek fotoğraflar… Ölü fotoğraflar. Ölü zamanlar ve ölü koşullar.

EMRAH ZORBA

İNCİRALTI TARİH CEMİYETİ ÜYESİ