Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

İnciraltı Tarih Cemiyeti | 16 Haziran 2019

Üste git

Üste

2017 yılının tarihi gelişmeleri

2017 yılının tarihi gelişmeleri

İnciraltı Tarih Cemiyeti olarak siz değerli tarihseverler için 2017 yılının tarihi gelişmelerini derledik.

1- Kubilay Tartışması 

Ahmet Anapalı’nın“Cumhuriyet’in çocuğuyum ama cumhuriyet devrimlerini sevmiyorum ve Atatürk’ün devrimlerine karşı çıkan birisi olsaydım bana ne yapardınız?” sorusuna Bora Çelik, “Mustafa Kemal Atatürk’ü tartışmak şu an cephede emperyalizme karşı savaşan askerimize zarar vermektir. Derviş Mehmet’in yanında olur, Cumhuriyet Devrimlerine karşı çıkarsanız, sonunuz onun gibi olur!”  dedi.

2- Mustafa Armağan 

İSTANBULFEST’in “Bir yazar, Bir Söyleşi, Bir İmza” başlıklı kısmına ‘’Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı” konulu söyleşide konuşmak üzere FETÖ’cü, Atatürk’e ve devrim tarihine hakaret içerikli söylemleriyle tanınan Mustafa Armağan isimli sözde ‘tarihçi’ davet edilmişti.

Derin Tarih Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan’a festivalde vatansever, Atatürkçü gençlerin sürprizi damga vurdu.Atatürk’e saldıran çukur tarihçi Mustafa Armağan’ın İstanbul Üniversitesi’nde konuşmasına TGB’liler izin vermedi.

3- Metro kazısı Türk mezarları 

Beşiktaş’taki metro kazılarında 3 bin 500 yıllık Türk mezarları bulundu.

4- Ekim Devrimi 

Çanakkale Zaferimizle yeşeren ve Türk Kurtuluş Savaşı başta olmak üzere bütün mazlum milletlerin İstiklaline destek olan EKİM DEVRİMİ 100 yaşına bastı.

5- Fahrettin Paşa Olayı

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed’in, Medine Müdafaasının Kumandanı Fahrettin Paşa üzerinden Türkleri hedef almasına ve Fahrettin Paşa’yı Kutsal emanetleri Araplardan çalmakla suçlamasına Türkiye Cumhuriyeti üst düzeyde gerekli tepkiyi vermişti. Bu hakarete karşılık TGB üyeleri, Fahrettin Paşa’nın Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti.

6- 4000 yıllık mezar

Trabzon Ortahisar’da kentsel dönüşüm projesi sırasında 4 bin yıllık yeraltı şehri keşfedildi. Kalıntıların “Kayıp İmparatorluk” olarak bilinen Komnenos Krallığı’na ait olduğu düşünülüyor.

 

7- Kurtuluş Savaşı Mevzileri

Gerçekleştirdiği uydu çalışmaları sırasında Odunpazarı bögesinde Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan Türk siperlerine bulan, ancak tahrip olmaması için tam yerini söylemeyen Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Can Ayday, bunların turizme kazandırılması çağrısında bulundu.

8- Sümela’da yeni bulunan Şapel 

Türkiye’nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından tarihi Sümela Manastırı’nda, 2 yıldır süren restorasyon çalışması sırasında kuzey çatının üst sağ yamacında tespit edilen ve bugüne kadar girilmemiş gizli bir geçitle ulaşılan şapel bölümü incelemeye alındı. Manastırda daha önce altın aradığı sanılan definecilerin girdiği ortaya çıkan şapelin tahrip edildiği de belirlendi.

9- Ardahan’da bulunan mezar

Ardahan’da bulunan mezarda üzerindeki giysilerinin saç ve sakalının bozulmadığı görülen iskeletin, Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’a (1877-1878) ait olabileceği düşünülüyor. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’na general olarak katılan Geyman, 13 Nisan 1878’de Kars’ta vebadan ölmüştü.
10- Bilge Tonyukuk’un mezarı bulundu
 

2001’den bu yana Ulanbatur bölgesinde yapılan çalışmalarda Türk devlet adamı Bilge Tonyukuk’un mezarına ulaştı.

Tonyukuk, Türkler için önemli bir devlet adamı. Tonyukuk, Göktürkler devrinde yaşayan İlteriş Kağan, Kapagan Kağan, Bögü Han ile Bilge Kağan’a hem baş vezirlik, hem de başkomutanlık yapmış önemli bir isim.

 11- Ermeni Soykırımı Çalıştayı

14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Potsdam Üniversitesi’nde “Ermeni Soykırımı” konusunda yapılacak olan çalıştaya “soykırım” iddialarına karşı çıkanlar çağrılmamıştı. Çalıştayın duyurularında da Sabancı Üniversitesi düzenleyiciler arasında görülüyordu. Çalıştayın açılış ve kapanışını da Sabancı Üniversitesi’nden bir akademisyen yapıyordu.

Vatanseverlerden gelen tepkiler üzerine Sabancı Üniversitesi sözde Ermeni Soykırımı çalıştayından çekildi.

12- Tarih müfredatı değişikliği

Ortaöğretim ve lise tarih kitaplarında yeni müfredat değişikliği ile birlikte Cumhuriyetimizin kurucularından Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün yer aldığı bölümler azaltıldı. 31 Mart Ayaklanması’nı bastıran Hareket Ordusu darbeci ilan edildi.