Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

İnciraltı Tarih Cemiyeti | 23 Mayıs 2018

Üste git

Üste

Yorum Yok

101. YILINDA ANAFARTALAR ZAFERİ VE MUSTAFA KEMAL

101. YILINDA ANAFARTALAR ZAFERİ VE MUSTAFA KEMAL

İngilizlerin savaştan önce boğaz turu olarak değerlendirdiği Çanakkale Deniz Savaşı hiç de boğaz turu olmamış tam aksine Birleşik Krallık donanmalarının kabusu olmuştu. İngilizlerin “Boğaz Turu” başarılı olması halinde Osmanlı Devleti başkenti İstanbul düşecek ve büyük sıkışıklık içerisinde olan Çarlık Rusya’sının imdadına yetişilecekti. Deniz savaşında alınan ağır mağlubiyet emperyalist orduları emellerinden vazgeçirememiş ve 25 Nisan’da kara harekatına başlanmıştı.

Emperyalist ordular Çanakkale’de yaptıkları taarruzlarda Türk Ordusunun sayısız fedakarlıkları ile karşılaşmış, başarı elde edememiş ve savaşlar sıkışık mevzi savaşlarına dönmüştü. 3 gün içerisinde İstanbul’da olacağız mesajları gönderenler savaşın üzerinde 5 ay geçmiş olmasına rağmen kayda değer hiçbir başarı elde edememişlerdi. İngiliz General Hamilton ise bu sıkışıklığın farkında ve Çanakkale’de üçüncü bir cephe açma planları hazırlıyordu. Onlara göre hiç kimse bu kadar yoğun ve ileri teknolojiye sahip ordular karşısında daha fazla direnemezdi. İşte plan hazırdı ve İngilizler 6 -7 Ağustos’tan itibaren Suvla sahiline çıkartma yapmaya başlamıştı. Unuttukları en önemli şey ise Türk ordusunun yüksek kabiliyeti ve o orduya komuta eden Mustafa Kemal’in olması..

Tarih 9-10 Ağustos. Bir büyük devrimcinin, bağımsızlık savaşımızın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’in tarih sahnesine çıktığı gün.

Tarihe Anafartalar Zaferi olarak geçen bu savaş Türk Ordusunun neredeyse hiç dinlenmeden süngü savaşına girdiği ve düşmanı mevzilerinde söküp attığı savaştır.

İngilizlerin üçüncü cephe açma girişiminde komuta kademesi telaşlıdır. Mustafa Kemal ise kendinden emin. 7 Ağustos 1915’te Ordu komutanı Limon von Sanders ile Mustafa Kemal arasında geçen o meşhur diyalog Türk Subayının vatanını savunma kararlılığını bizlere göstermektedir:
– Limon von Sanders: Başka çare var mı?
– Mustafa Kemal: Bütün kuvvetleri benim kumandama vermekten başka çare yok.
– Limon von Sanders: Çok gelmez mi?
– Mustafa Kemal: Az gelir !
Mareşal Limon von Sanders. 8 Ağustos akşamı saat 21:45 sıralarında emrindeki 19. Tümenin komutanı Albay Mustafa Kemal’i Anafartalar Grup Komutanlığına atadığını bildirmişti. İşte Mustafa Kemal Atatürk sorumluluktan kaçmayan tavrı ile emperyalist orduların tam karşısındadır. Bu kritik muharebe ya kazanılacak ya da emperyalist orduların İstanbul yolu açılacak. Savaş sırasında Mustafa Kemal’de göğsüne gelen şarapnel parçası ile yaralanacak onun kurtaran ise göğsünde taşıdığı köstekli saati olacaktı. Bu saati daha sonrasında Mareşal Limon von Sanders Mustafa Kemal’den isteyecek Mustafa Kemal’e ise aile yadigarı saatini hediye edecektir. Anafartalar muharebesinin sonunda İngilizler Mustafa Kemal karşısında ilk mağlubiyetini alacaklardır. Pes dedikleri zamana ise henüz vardır.

Anafartalar zaferi tarihimizde kritik bir yer kaplamaktadır. Emperyalist İngiltere Anafartalar mağlubiyetinin ardından Çanakkale boğazını geçme girişimleri konusunda büyük umutsuzluğa kapılmıştır. Nitekim Aralık 1915’te de “Boğaz Turu” yapmak üzere geldikleri Çanakkale’den umduklarını bulamayarak ayrılmak zorunda kaldılar.

Ancak bu zafer yalnızca Osmanlı Devletinin ve Mustafa Kemal’in tarih sahnesine çıkması bakımından önemli değildir. Emperyalistlerin planlarını bozarak Çarlık Rusya’sına yardım götüremeyen İngiltere müttefikleri Çarlık Rusya’sının yıkılışını da izlemek zorunda kalmıştır. Anafartalar zaferi ve toplam olarak Çanakkale zaferimiz Sovyet devrimcilerinin de önünü açmıştır. Çarlık Rusya’sını yıkıp SSCB kuran Rus devrimcileri ise Mustafa Kemal önderliğindeki Kurtuluş savaşımız sırasında en önemli müttefik kuvvetimiz idi. İlk yaptıkları ise Türkiye’yi bölme üzerine olan emperyalistlerin gizli anlaşmalarını açığa çıkarmak ve Türkiye’nin bütünlüğünden yana olduğunu ilan etmesi oldu.

Tarihin cilvesidir ki Türkiye bugün de emperyalizme karşı vatanını savunmakta ve Amerikan emperyalizminin dayatmalarına karşı Türkiye-Rusya dostluğunu geliştirmektedir. Biz geçmişten de biliyoruz ki bu iki devletin dostluğu emperyalizmi mağlup etmiştir. Bugün de Amerikan emperyalizminin bölgemize ve ülkemize yaptığı saldırılara karşı vatanımızı savunmakta aynı kararlılıktayız ve aramıza kama sokulmasına asla izin vermeyeceğiz.

Anafartalar zaferi ile birlikte emperyalizme karşı okkalı tokat indiren milletimiz daha sonrasında Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal önderliğinde emperyalizmi topyekün Anadolu topraklarından kovmuş ve ülkemizin bağımsızlığını sağlamıştı. Amerikan emperyalizmi ve onun piyonlarına karşı silahlı mücadele yürüttüğümüz bugünlerde yeni zaferler kazanıyoruz. Kazandığımız zaferler tıpkı Anafartalar’da olduğu gibi yeniden kuracağımız bağımsız, çağdaş bir Türkiye’nin yolunu hazırlıyor.

Anafartalar Zaferimizin 101. Yılını kutlarken emperyalizme karşı verdiğimiz savaşı kazanacağımıza söz veriyor, Anafartalar Kahramanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve tüm istiklal şehitlerimizi saygı ile anıyoruz.

Onur Özcan
Selçuk Üniversitesi

Kaynak:
1. Turgut Özakman, Diriliş Çanakkale 1915, Bilgi Yayınevi